Semifinalistii 2016 Shakespeare School Essay Competition

Imagine Thank You PageJuriul competitiei a avut o misiune grea anul acesta, avand de jurizat peste 3600 de eseuri creative insrise in cadrul competitiei de elevi de gimnaziu si de liceu din toata tara.

Ideile lor originale despre ce pot invata adultii de la generatia lor, puse in cuvinte atent alese in limba engleza, au facut ca selectia sa fie una nu tocmai usoara. Au fost oferite puctajele fiecarui eseu pentru: respectarea temei, acuratetea limbii, vocabular, organizare si coerenta, originalitate.

Cei 30 de semifinalisti, autorii eseurilor cu cele mai mari punctaje, cate 15 pentru fiecare categorie de varsta – 11-14 ani si 15-20 de ani sunt:

  Categoria 11 – 14 ani    
# Nume Scoala Localitate/Judet
1 Agache Johana Liceul teoretic “Grigore Moisil” Tulcea, Tulcea
2 Roman Paula Colegiul National “Moise Nicoara” Arad, Arad
3 Keserű Kriszta Liceul Teoretic “Nagy Mózes” Lemnia, Covasna
4 Dima Ilinca – Maria Scoala Gimnaziala nr 56 Bucuresti
5 Stefan Ana Maria Shakespeare School Bucuresti
6 Malasincu Damiana Nicole Scoala Gimnaziala “Mihai Viteazul” Campia Turzii, Cluj
7 Lehadus Karla Scoala Gimnaziala “Alexandru Ioan Cuza” Bacau, Bacau
8 Piron Eugen Marian Scoala Gimnaziala “George Emil Palade” Buzau, Buzau
9 Antohie Matei Colegiul National “Costache Negri” Galati, Galati
10 Antoniu Vlad Scoala nr. 43 Constanța Constanta, Constanta
11 Dobrin Daria Nicoleta Scoala Gimnaziala ”Nicolae Iorga” Sibiu, Sibiu
12 Blidaru Zinca Ioana Diana Scoala Gimnaziala Malu cu Flori Malu cu Flori, Dambovita
13 Marcu Diana Colegiul German Goethe Bucuresti
14 Puica Emanuel Romeo Scoala Gimnaziala Iancului Bucuresti
15 Baciu Andreea Cristina Scoala nr.45 “Titu Maiorescu” Bucuresti
Categoria 15 – 20 ani
# Nume Scoala   Localitate/Judet
1 Minea Radu-Stefan Colegiul National de Informatica “Tudor Vianu” Bucuresti
2 Vicol Mihai Liceul Teoretic “Ovidius” Constanta, Constanta
3 Paun Ana Maria Colegiul National “Iulia Hasdeu” Bucuresti
4 Gavril Ioana Colegiul National Gheorghe Lazar Bucuresti
5 Georgescu David Stefan Colegiul National “Dr.Ioan Mesota” Busteni, Prahova
6 Tita-Siteavu Praxiteea- Miruna Colegiul National “Grigore Moisil” Bucuresti
7 Jurj-Tudoran Maria Colegiul National ,,Sfantul Sava” Bucuresti
8 Bujoran Bogdan-Adrian Colegiul National “Decebal” Deva, Hunedoara
9 Angelescu Maria Colegiul National Mihai Viteazul Bucuresti
10 Borcea Rares Ioan Colegiul National „Constantin Carabella” Targoviste, Dambovita
11 Munteanu Ioana Palatul National al Copiilor Bucuresti
12 Taranu Ana Maria Colegiul National ,,Gh. M. Murgoci” Chiscani, Braila
13 Panainte Codrin Liceul de informatica ,,Grigore Moisil” Iasi, Iasi
14 Girneata Ariana Andreea Colegiul National”Vasile Alecsandri” Galati, Galati
15 Manolache Sabina Mihaela Liceul de Arte Plastice “N. Tonitza” Bucuresti

Cei 30 de semifinalisti sunt invitati in etapa finala, cea care va stabili clasamentul si va desemna castigatorii taberelor de engleza din Marea Britanie. Ei vor sustine un interviu in limba engleza la sediul Shakespeare School, in weekendul 28 – 29 Mai 2016.

Etapa interviurilor este obligatorie pentru a ajunge in finala, iar cei care nu vor participa vor fi descalificati.

Important! Toti semifinalistii vor fi contactati si vor primi mai multe informatii despre data si ora la care va avea loc interviul.

Ii felicitam pe toti concurentii pentru participare si un mare BRAVO celor 30 de semifinalisti, pe care ii  asteptam cu nerabdare la interviu sa ii cunoastem si sa ne povesteasca mai multe despre eseul lor!

Mult succes in drumul spre podium!

Newsletter

Acreditări

2020 – Centru GOLD pentru pregatirea examenelor Cambridge
2018 – Shakespeare School desemnat din nou “CEL MAI BUN CENTRU DE PREGATIRE DIN ROMANIA”
2017 – Cel mai bun Centru de Pregatire a Examenelor Cambridge, din Romania
Centru de pregatire si examinare CELTA autorizat de Cambridge Language Assessment.